Вівторок, 21 Вересень 2021


Депутати від коаліції та представники територіальних громад одностайно підтримують закон про повернення права органам місцевого самоврядування розпоряджатися землями, який став приводом для бійки між Є.Соболєвим та В.Івченком.

Вчорашня бійка у кулуарах парламенту, спровокована депутатом фракції «Самопоміч» Єгором Соболєвим, який накинувся із кулаками на колегу з «Батьківщини» Вадима Івченка, доволі широко тиражується ЗМІ та коментується соціальних мережах. 

Однак, поза межами «ефектної» картинки залишилася політична суть конфлікту. А побилися депутати саме через принципи – визначальне питання реформи територіальної організації влади: хто саме має розпоряджатися земельними ресурсами за межами населених пунктів – органи центральної влади чи органи місцевого самоврядування.

Вадим Івченко є співавтором проекту Закону про деякі заходи щодо посилення ролі територіальних громад в управлінні земельними ресурсами. Його суть у поверненні місцевим радам населених пунктів права розпорядження прилеглими до них територіями, яким вони володіли до 2002 року. Цей крок може зруйнувати корупційні схеми, які вже багато років діють під час розподілу землі. 

Єгор Соболєв навпаки, зайняв бік Держкомітету з питань земельних ресурсів, який нині контролює виділення земельних ділянок, тобто виступив фактично за збереження існуючого порядку, проти запропонованої реформи у земельній сфері та, відповідно, децентралізації. На думку Соболєва, такий крок буде нібито небезпечним з точки зору муніципальної корупції, бо часто місцеві депутати розподіляють земельні ділянки на шкоду інтересам громад та держави.

Насправді, місцеві ради є колегіальними органами, що напряму обираються громадами. У громад є можливість прямого впливу на обраних ними депутатів, на відміну від призначуваних чиновників. Безумовно, порядок виділення земельних ділянок має бути ретельно виписаний у статутах територіальних громад, регламентах рад, зокрема й через механізм обов'язкових громадських слухань. Загальносуспільні інтереси у системі земельних відносин захищені також у Земельному, Водному, Лісовому кодексах. Це кращий запобіжник корупції, ніж розпорядження землею чиновниками з Києва чи обласних центрів.

Крім кодексів, слід створити Загальнодержавний електронний земельний кадастр, де буде вказане призначення тієї, чи іншої земельної ділянки. Зміна такого призначення може бути здійснена лише після комплексу експертиз – екологічної, археологічної, гідрологічної, геологічної і т.д. Надання місцевим радам права розпорядження землею на прилеглих територіях не скасовує визначених Законом правил землекористування.

Децентралізація – тобто наближення влади до громадянина – нездійснена без забезпечення місцевих громад земельним ресурсом.

Про необхідність прийняття проекту закону щодо повернення права органам місцевого самоврядування розпоряджатися землями (№1159) сьогодні, 13 лютого на брифінгу у Верховній Раді заявили народні депутати-автори цього законопроекту від усіх фракцій коаліції. На їхню думку, у разі ухвалення цей закон може зруйнувати корупційні схеми Держкомзему.
 
Зокрема, один з авторів законопроекту депутат Олег Кулініч повідомив, що сьогодні в селах склалася катастрофічна ситуація в зв'язку з тим, що місцеві ради не впливають на розподіл земельних ділянок, які знаходяться за межами населених пунктів.

«У зв'язку з великим рівнем корупції і був розроблений цей законопроект за участю представників всіх фракцій. І чому голова Антикорупційного агенства Єгор Соболєв так відреагував - для мене це велике питання», - наголосив Кулініч.

 Він також повідомив, що до нього, як до депутата-мажоритарника надійшла багато звернень від сільських голів, які виступають за ухвалення відповідного законопроекту.
 
Народний депутат Юрій Дерев'янко також повідомив, що законопроект №1159 потребує термінового ухвалення, адже документ спрямований на те, щоб зруйнувати корупційну  схему, за якою один чиновник Держкомзему міг виділити безкоштовно одній особі декілька гектарів землі без рішення сесії місцевого самоврядування і без громадського обговорення.

«Надання права органам місцевого самоврядування ухвалювати рішення щодо розпорядження землями є кроком, що руйнує жахливу корупційну схему, яка до цього часу працює і дозволяє чиновникам Держкомзему розпоряджатися всіма земельними ділянками, які знаходяться на території України», - зазначив він.

Позитивним є той факт, що фракція партії "Самопоміч" офіційно вибачилася перед фракцією "Батьківщини" та особисто Вадимом Івченком за поведінку Єгора Соболєва.

Коментарі:

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Loading...

Рік заснування © 2011. Використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється за умови посилання на "Рівненські новини".

Для інтернет-видань – обов'язкове пряме відкрите для пошукових систем гіперпосилання. Матеріали, позначені знаком "Реклама", публікуються на правах реклами. Всі права захищено.