Середа, 30 Вересень 2020


На нашому інформаційному порталі на прикладі одного з інвестиційних проектів з будівництва ТзОВ "Енергетичною компанією "Случ" міні-ГЕС на річці Случ у Березнівському районі Рівненщини показали, як нелегко в нашій області долати перепони на шляху його реалізації. Найпростіший спосіб "зарубати" проект – пустити його по другому колу обговорень, залучивши до цього "громадських активістів". Останнім в наші бурхливі часи найлегше, бо вони кричать, заперечують, критикують, але ні за що не відповідають…

Серед інших питань, що розглядалися на засіданні постійної комісії з питань екології, природокористування, охорони навколишнього середовища Рівненської обласної ради, яка ледве набрала кворуму ( із 6 присутні 4 члени комісії) було і те, що стосувалося звернення Рівненського міського клубу туристів "Обрій" щодо будівництва малої гідроелектростанції на річці Случ біля села Губків Березнівського району Рівненської області. Вони, зрештою, і стали головними опонентами такого будівництва.

Щоправда, свої аргументи проти будівництва міні-ГЕС на Случі на постійній комісії озвучував не представник "Обрію", а Олег Гетун, який представився як активіст громадської організації "Еко-Клуб":

- У зоні впливу будівництва міні-ГЕС на Случі розташовано декілька об’єктів природно-заповідного фонду. В результаті будівництва може найбільше постраждати заказник "Соколині гори". Планована ГЕС розташована на відстані 200-300 метрів від крайньої межі заказника. При спорудженні цієї ГЕС утвориться штучне водосховище протяжністю приблизно десять кілометрів і згідно експертного звіту буде затоплено 4,2 гектара, частина земель – землі заказника…У даній місцевості проживає два червонокнижних види. "Еко-Клуб" зробив звернення в Інститут зоології з тим, щоб фахівці розтлумачили, як ця гідротехнічна споруда може вплинути на популяцію цих видів. Крім того, проект не проходив процедури державної екологічної експертизи. Інвестор, використовуючи суперечності в законодавстві ( є неоднозначне тлумачення статей законів), пробує в даному місці побудувати міні-ГЕС. Позиція "Еко-Клубу" і турклубу "Обрій" така: розвивати гідроенергетику потрібно, але вона не повинна шкодити природоохоронним територіям, тому що оцінити вплив можливої шкоди дуже важко.

А ось думка присутнього на засіданні постійної комісії голови Рівненської обласної ради Михайла Кириллова з цього питання:

- В радіусі 50 кілометрів від Рівного є дві АЕС. Однак у нас немає ніяких пільг – електроенергію відключають, як і скрізь. Гідроелектростанція дає нуль цілих,нуль… в ЄЕС. Інвестиції – створення кількох робочих місць – ставимо на противагу місцю відпочинку тисяч людей…Тому треба порахувати, що дасть області будівництво міні-ГЕС, чи краще розвивати у Березнівському районі туризм, що дасть близько сорока робочих місць. Та й не зайвим було б провести повторні громадські слухання. Ми повинні розібратися з даним питанням і прийняти таке рішення, яке буде на користь Рівненській області і тим, хто там проживає.

Ось що сказав, виступаючи на захист проекту з будівництва міні-ГЕС на Случі, представник ТзОВ "Енергетична компанія "Случ" Вадим Козлюк:

- Наш інвестиційний проект не входить у протиріччя з Державною цільовою економічною програмою енергоефективності і розвитку сфери виробництва енергоносіїв з відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива на 2010-2015 роки, яку втілює уряд. Це особливо актуально зараз, у період кризи в енергетичній галузі, коли міста і села час від часу поринають у темряву через систематичні відключення електроенергії. Звичайно, одна міні-ГЕС – це, можливо, крапля в морі для Єдиної енергетичної системи, але практика країн ЄС, куди прагне й Україна, свідчить про те, що там будують чимало таких міні-ГЕС. І інвестор, і я родом з Березнівського району, там проживають наші рідні, тому ніколи не взялися б за проект, який би зашкодив екології нашої малої батьківщини. Щодо розвитку туристичної галузі у Березнівському районі, то наша компанія готова також інвестувати у це кошти: будувати сучасні пляжні комплекси, лодочні станції, рекреаційні зони тощо. Щодо громадських слухань, про що закидають нам опоненти, то вони пройшли ще у 2012 році згідно процедури і всі документи про їх проведення у нас є.

Члени постійної комісії облради вислухали також думку головного інженера проекту із спорудження міні-ГЕС на Случі Олега Шпартака:

- Тут навели приклад із Хрінницькою ГЕС. Там площа водного плеса велика, близько двох тисяч гектарів, тож вода практично стоїть у Стирі. У випадку села Губків, біля якого пропонують побудувати міні-ГЕС, водообмін залишається практично на тому ж рівні, площа водного плеса на ділянці проектної діяльності збільшується лише до 10 відсотків. Тобто, практично не змінюється гідрологічний режим, міні-ГЕС працює по стоку річки, відтак у цьому випадку зберігається природний режим річки Случ. Всі напрацювання відносно встановлення межі затоплення у нас є. У топографічній роботі по встановленню меж затоплення брали участь Інститут землеустрою та інші спеціалізовані організації. До речі, на річці Случ існує цілий каскад гідроспоруд. На Житомирщині в Новоград-Волинському є триметрова гребля ( колись був водяний млин); у Чижівці така ж гребля, зараз будується міні-ГЕС потужністю 400 кВт. У Хмельницькій області в Старому Острополі – водяний млин, гребля 3,6 метра, тож планують побудувати міні-ГЕС. У Самчиках, де є заповідник – музей-садиба ХУІІІ століття, теж є гребля, в цьому році здається в експлуатацію міні-ГЕС, а у Губині на місці колишнього млина 1904 року ( перепад води 5 метрів) будується міні-ГЕС потужністю до 200 кВт. А Миропільська міні-ГЕС діє ще з 50-х років.

Петро Колодич, член постійної комісії облради:

- Ми маємо розглянути це питання за трьома критеріями: соціальним, екологічним, економічним. Щодо соціального критерію, то, на мою думку, треба провести громадські слухання ( повторно – Авт.), щоб громада була ознайомлена з ризиками, пов’язаними з діяльністю міні-ГЕС: що буде до і після дамби. Другий критерій – екологічний. Той регіон дуже насичений об’єктами природно-заповідного фонду, зокрема, йде мова про створення адміністрації Національного природного парку "Надслучанський" ( це робоча назва). Крім, того є вже регіональний ландшафтний парк "Надслучанський". Третій критерій – економічний: що з того проекту матиме область.

На думку голови постійної комісії Володимира Грицайчука, питання щодо будівництва міні-ГЕС на Случі треба ретельно вивчити, можливо, варто провести навіть виїзне засідання у той регіон депутатів обласної ради.

Цікаво, чи й інші інвестиційні проекти проходитимуть таку ж ретельну громадську "експертизу"? Скажімо, у Гощанському районі, де розміщені водозабори для постачання води для Рівного, німецькі інвестори у січні збираються представити свій проект щодо будівництва свиноферми та ферми по відгодівлі ВРХ. Побачимо, чи громадські активісти та постійна комісія облради будуть послідовними щодо захисту екології і тут?

На засіданні постійної комісії була дана можливість почути різні точки зору на проблему. Але ложку дьогтю у ту дискусію додавало те, що один з опонентів проекту Олег Гетун, якого представили як активіста "Еко-Клубу", є насправді ще й підприємцем, бізнес якого прямо пов’язаний із місцями, де мають намір будувати міні-ГЕС. У державному реєстрі серед видів його підприємницької діяльності вказані, зокрема, "прокат товарів для спорту та відпочинку; надання в оренду водних транспортних засобів; організація інших видів відпочинку та розваг", серед яких і сплав річкою Случ у заповідних місцях Березнівського району. Відтак, можна говорити про конфлікт інтересів підприємця Олега Гетуна та іншого суб’єкта підприємницької діяльності – ТзОВ "Енергетичної компанії "Случ".

На постійній комісії, як ми і передбачали у попередній публікації, робився натяк на те, аби проект перенести в інший, скажімо, Гощанський район, хоча ніхто з депутатів облради не володіє інформацією, що там таке будівництво можливе… Не знаю, як на це відреагує потенційний інвестор. Тільки тяжкий шлях цього інвестиційного проекту, який пройшов громадські слухання у трьох сільрадах Березнівського району, знайшов підтримку у виконавчої гілки влади, але гальмується облрадою, ніяк не вписується у рамки Стратегії розвитку Рівненської області на період до 2020 року, за яку зовсім недавно, 18 грудня, на сесії проголосували депутати Рівненської облради, у тому числі і члени постійної комісії з питань екології, природокористування, охорони навколишнього середовища.

… Постійні відключення ( не від доброго життя) електроенергії по населених пунктах, а також активний супротив саме цьому енергетичному інвестиційному проекту нагадали роки будівництва четвертого енергоблоку на Рівненській АЕС. Пригадую, як у Кузнецовську були екологічні пікети противників добудови блоків, навіть німецькі "зелені" у них брали участь, тоді як у цій країні не закрили жодної АЕС. Можна лише здогадуватися, наскільки масштабнішою була б сьогодні енергетична криза, якби зважили тоді на ті пікети.

У цьому ж конкретному випадку істина, мабуть, десь посередині. Бо немає сумніву, що природу потрібно зберегти, і разом з тим такі міні-ГЕС ( причому, не одну) потрібно будувати. Адже в країні бракує вугілля, газу, і не від розкоші нині з екологічно чистого газу переводимо котельні на альтернативне місцеве паливо, яке забруднює повітря. У межах держави це дає відчутну економію. Так само і з міні-ГЕС: якщо їх буде багато, можна якщо не вирішити, то бодай "пом’якшити" енергетичну кризу.

До речі, на засіданні постійної комісії ні від депутатів облради, ні від опонентів проекту не почула, у якій спосіб збираються вирішити проблему з питною водою у тому ж таки селі Губків, де обміліли колодязі ( фахівці пов’язують це з обмілінням Случа на цій ділянці), і чи знайдуть у бюджеті кошти на будівництво тут водогонів. Адже програми щодо забезпечення населення області якісною питною водою ніхто не відміняв. Тож на повторних громадських слуханнях, що ініціює комісія, у трьох сільрадах Березнівського району, до яких прив’язують проект з будівництва міні-ГЕС, владі про це теж потрібно чесно сказати людям, як і про те, чи довго вони терпляче зноситимуть відключення електроенергії. Одне слово, відхиляючи пропозицію, потрібно пропонувати альтернативу вирішення проблеми. 

Олександра ЮРКОВА.

Джерело: Голос України

Коментарі:

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Loading...

Рік заснування © 2011. Використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється за умови посилання на "Рівненські новини".

Для інтернет-видань – обов'язкове пряме відкрите для пошукових систем гіперпосилання. Матеріали, позначені знаком "Реклама", публікуються на правах реклами. Всі права захищено.