Субота, 28 Березень 2020


Вчора, 20 липня, начальник УМВС України в Рівненській області Сергій Максимов виїхав на Сарненщину з метою проведення рейду щодо незаконного видобутку бурштину.

Від поліських краєвидів, на жаль, на Сарненщині залишилися одні кратери. Зупинившись біля одного з місць суцільних «розкопок» поблизу Клесова, чоловіки з лопатами, побачивши незнайомців, розбіглися стрімголов хто куди. Аналогічна ситуація повторилася і у селі Гальбино. Щоправда, понад десяток місцевих спочатку заховалися у найближчі зарості, але згодом повернулися і вже ділилися своїм проблемами.

За словами місцевих, не заради великих статків вони порпаються зранку і до ночі в піску, шукаючи бодай малесенький сонячний камінчик, а для того, щоб хоч якось прожити та забезпечити родину.

— Поклади бурштину-сирцю на Рівненщині пролягають на різній глибині на понад дев’яти тисячах квадратних кілометрів, — зазначає начальник УМВС України в Рівненській області Сергій Максимов. – Несанкціонований видобуток бурштину здійснюється у п’яти районах. Всього особового складу ми маємо дві з половиною тисячі. Повністю направити всіх міліціонерів для припинення цього явища ми не в змозі, оскільки залишаться обласний центр та інші райони без правоохоронців. До того ж, коли надходить повідомлення з крайнього села Рокитнівського району, слідчо-оперативна група, яка виїжджає з райвідділу, може дістатися до місця події лише за годину-півтори, оскільки у північних районах болотиста місцевість. Тоді доводиться долати великі відстані пішки. За цей час бурштинокопачі встигають покинути місця видобутку. Тож виставити по міліціонеру у всіх місцях, де видобувають бурштин-сирець, неможливо. Є непоодинокі факти, коли під час виїзду працівники міліції отримували сильний супротив значної кількості старателів. Як наслідок, це призводить до реальної загрози протистоянь з можливими людськими жертвами та матеріальними втратами. Місцеве населення цих районів, міцно захищаючи поклади каміння, завдяки мобільності повстає та протидіє діям правоохоронців, залучаючи до протистоянь не тільки жінок, а й дітей. У цьому році були випадки, коли місцеві застосовували зброю, палки, каміння, словом, все, що траплялося під руки. Хоч із початку року ми вже вилучили 79 мотопомп, 20 одиниць транспорту, три електрогенератори, понад 50 кілограмів бурштину-сирцю на загальну суму майже чотири мільйони гривень та затримали 127 осіб, причетних до незаконного видобутку, однак рейди міліції проблеми не вирішать, оскільки необхідно вносити зміни у законодавство.

Місцеві жителі Сарненщини стверджують, що вони не миють бурштин, адже правоохоронці постійно проводять відпрацювання та виставляють пости. За словами начальника Сарненського райвідділу міліції Володимира Міщені, боротьба з незаконним видобутком бурштину в районі триває постійно.

Як зазначає керівник міліції Рівненщини Сергій Максимов, через недосконале законодавство правоохоронці області не можуть ефективно протидіяти цьому виду злочину, оскільки, згідно із санкцією статті 240 Кримінального кодексу України (крім частини 4), порушення правил охорони надр не належить до тяжких злочинів, що не дозволяє проведення певного комплексу оперативно-розшукових заходів та не дає можливості документувати осіб, які є безпосередніми організаторами незаконного видобутку бурштину-сирцю, оплачують роботу старателів і збувають видобуте каміння. Як наслідок – до відповідальності притягуються лише особи, які скоїли незаконний видобуток бурштину, тобто рядові виконавці, а це, як правило, місцеві мешканці.

 

 

СЗГ УМВС України
в Рівненській області

Коментарі:

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Loading...

Рік заснування © 2011. Використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється за умови посилання на "Рівненські новини".

Для інтернет-видань – обов'язкове пряме відкрите для пошукових систем гіперпосилання. Матеріали, позначені знаком "Реклама", публікуються на правах реклами. Всі права захищено.